Koła Zębate

Oferta Agropol Kłodawa – Koła Zębate

Zakład wykonuje seryjnie i jednostkowo koła zębate, osie i wałki napędowe.

Koła zębate:

 •  walcowe:
   z zębami prostymi
   z zębami śrubowymi
   z zębami wewnętrznymi
 •  stożkowe:
   z zębami prostymi
 •  ślimacznice i ślimaki

Nie można zaprzeczyć, że na przestrzeni lat ludzkość doczekała się wielu ponadczasowych wynalazków. Część z nich była używana krótko i zastąpiona nieco bardziej złożonymi urządzeniami, część jednak została w niemal niezmienionej formie do dziś. Wśród tego rodzaju wynalazków są bez wątpienia koła zębate, o których w dzisiejszych czasach mało kto myśli, a prawie każdy wykorzystuje. Warto oddać nieco hołdu temu prostemu i mało złożonemu, aczkolwiek niezwykle skutecznemu mechanizmowi, który na zawsze zmienił nasz świat pod wieloma względami.

Jeżeli macie Państwo problem z:
 • naprawą
 • regeneracją
 • lub dorobieniem zużytych części wszelkich maszyn przemysłu metalowego, drzewnego, rolniczego jak i wielu innych
Zlećcie to nam, a na pewno będziecie zadowoleni ze świadczonych przez nas usług.
Zakład wykonuje seryjnie i jednostkowo koła zębate, osie i wałki napędowe.
Koła zębate:
walcowe
 • z zębami prostymi
 • z zębami śrubowymi
 • z zębami wewnętrznymi
stożkowe
 • z zębami prostymi
ślimakowe
 • ślimacznice i ślimaki
Wykonujemy koła zębate ze wszystkich stosowanych materiałów (stal, żeliwo, aluminium, miedź, tworzywa sztuczne).
Koła zębate stalowe mogą być surowe lub obrabiane cieplnie przez:
 • ulepszanie cieplne
 • nawęglanie
 • węgloazotowanie
Koła zębate i przekładnie wykonujemy według dokumentacji konstrukcyjnej zleceniodawcy lub wykonanej przez nas. Dla potrzeb remontów i napraw awaryjnych także na podstawie dostarczonych wzorów w postaci uszkodzonych lub zniszczonych elementów.
Wykonujemy i naprawiamy korpusy, obudowy przekładni napędowych na obrabiarkach CNC.
Polecamy doradztwo techniczne w zakresie technologii i konstrukcji przekładni zębatych nowych, remontowanych i naprawianych awaryjnie.

Przede wszystkim powinieneś wiedzieć, że koła zębate wynaleziono już w starożytności – kiedy dokładnie, to bardzo trudno stwierdzić, natomiast wiemy, że ówcześni ludzie przez stosunkowo długi czas korzystali z tego rozwiązania. Warto tutaj zauważyć, że mamy do czynienia z wynalazkiem, który w tamtym czasie w znacznym stopniu przysłużył się do rozwoju cywilizacji; kto wie, być może bez koła zębatego nasz rozwój zatrzymałby się kilkaset lat wstecz? 

Kiedy przyszedł czas rewolucji przemysłowej, koło zębate stało się jednym z najważniejszych elementów wielu maszyn oraz urządzeń. Wcześniej z tego mechanizmu korzystali głównie zegarmistrzowie tworzący niebywałe precyzyjne zegarki napędzane właśnie w ten sposób; w trakcie rewolucji jednak zaczęto wykorzystywać koła zębate na bardzo szeroką skalę w wielu różnych dziedzinach gospodarki i przemysłu. Wtedy już w ogóle bardzo trudno było sobie wyobrazić rozwój bez zastosowania kół zębatych.

Obecnie jest zresztą podobnie. Mechanizmy tego rodzaju stały się coraz bardziej skomplikowane, dzięki czemu także znajdują mnóstwo zastosowań. Gdzie obecnie możemy znaleźć koła zębate? Praktycznie wszędzie! Mówimy tutaj o przemyśle lotniczym, branży motoryzacyjnej, rolnictwie, a także do budowy maszyn budowlanych czy też sprzętów użytku domowego. Oczywiście to nie jest koniec nieskończenie długiej listy zastosowań, ale umówmy się, ani my, ani Ty nie masz dziś tak dużo czasu, aby się z takową zapoznać. Jest po prostu zbyt długa. Świadczy to o tym, że koła zębate to wynalazek ponadczasowy, który cieszy się popularnością oraz mnogością zastosowań od wielu setek lat. Ma niekwestionowany wpływ na rozwój naszej cywilizacji – a kto by się spodziewał, biorąc pod uwagę, że mamy do czynienia z czymś stosunkowo prostym i przejrzystym w działaniu?